Menu
XIV Mazowieckie Dni Chirurgiczne

XIX Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa

Sekcja Kardiologii Dziecięcej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

"Kardiologia Dziecięca w praktyce"

Atrakcje

Muzeum Toruńskiego Piernika – godz. 14.00

Ekspozycja mówiąca  o dziejach rzemiosła piernikarskiego od  XIV-XX wieku, oraz o toruńskim przemyśle piernikarskim od XIX w.  Podczas warsztatów dowiecie się Państwo skąd pochodzi słowo piernik? jak przed wiekami pieczono ciasta? Co to jest kolendra, kardamon, cynamon? Jak wyglądały formy piernikowe? Kto produkował toruńskie smakołyki. Po wystawie oprowadzają  mieszczki  ubrane w historyczne stroje. Przybliżają dzieje toruńskich pierników, opowiadają legendy.

Muzeum mieści się w XVIII – wiecznej fabryce pierników należącej niegdyś do rodziny Wesse. Goście mają tu możliwość  odkrywania  tajemnic toruńskiego piernika – od składników niezbędnych do przygotowania ciasta (wonne przyprawy, słodki miód, najlepszej jakości mąkę), poprzez sposoby jego wypieku, aż po dystrybucję na przestrzeni dziejów. W Muzeum zobaczyć można m. in. unikatowe formy piernikarskie, oryginalny piec do wypieku pierników. Można tu również wejść do tradycyjnej kuchni, w której wypiekano pierniki oraz zajrzeć do samochodu marki Żuk, którym w czasach PRL-u rozwożono do sklepów najsłynniejszy toruński produkt.

PLANETARIUM – Seans Meteoplanet, godz. 17.00*

Seans w toruńskim Planetarium Meteoplanet. Jest to opowieść o niezwykłych i ekstremalnych warunkach panujących w Układzie Słonecznym. Sprawdzimy pogodę, jaką zastaną przyszli mieszkańcy baz na Księżycu i Marsie. Poszukamy wśród planet miejsc z ekstremalnym wiatrem, ciśnieniem, wyładowaniami, czy opadem, a nawet zanurzymy się w gradzie diamentów. Na nocnym niebie znajdziemy też srebrną Wenus, Jowisza i czerwonego Marsa. Co ciekawe, ich blask zawsze wydaje się spokojny i intensywny. Czy zatem planety mają atmosfery, jak nasza Ziemia? Czy mają własną egzotyczną pogodę, która kształtuje tamtejsze światy?

Opowieść o niezwykłych warunkach panujących w Układzie Słonecznym. Jaką pogodę zastaną przyszli mieszkańcy baz na Księżycu i Marsie.

*Seans w toruńskim Planetarium odbywa się równocześnie z warsztatami praktycznymi.

Każdy uczestnik konferencji może wziąć bezpłatny udział w jednej z proponowanych atrakcji. Liczba miejsc ograniczona, obowiązuje wcześniejsza rejestracja (formularz rejestracyjny).

Atrakcje finansowane jest z środków własnych organizatora. Dodatkowe atrakcje niefinansowane z środków firm innowacyjnych zrzeszonych w INFARMIE